Nežádoucí účinky
Pokud je účinná látka omeprazol užívána v kombinaci s alkoholem, nehrozí zpravidla žádné nežádoucí účinky. Avšak vzhledem k tomu, že je každý pacient jiný, může být reakce organismu různá.
Přestože při konzumaci omeprazolu při současném použití alkoholu obvykle není žádný problém, je třeba si uvědomit, že alkohol může narušit žaludek, a tak potenciálně působit proti účinkům omeprazolu. V některých případech může alkohol interagovat s omeprazolem zvyšováním rizika a závažnosti nežádoucích účinků léků. Nežádoucí účinky omeprazolu zahrnují zácpu, průjem, nevolnost, plynatost a bolesti hlavy. Proto jestliže pacient již trpí některým z těchto příznaků, měl by při kombinování alkoholu s omeprazolem postupovat opatrně.
Doporučená průměrná spotřeba alkoholu jsou nejvýše 2 jednotky denně a nejvýše 14 jednotek týdně.
Chcete-li si kontrolovat příjem alkoholu, zkuste si po každém alkoholickém nápoji zaznamenat množství a současně vypijte sklenici vody.
Příznaky
Při kombinaci omeprazolu a alkoholu existuje několik příznaků a symptomů, kterým je třeba věnovat pozornost. Jedná se o závažné alergické reakce, které se fyzicky projevují jako vyrážka, kopřivka. Dále jde o neobvyklý chrapot nebo otoky úst, tváře, rtů nebo jazyka. Moč může být tmavá a ve stolici se může objevit krev. Pokud pacient vykazuje některý z těchto příznaků v závažné míře, mel by vyhledat co nejdříve lékařskou pomoc.
I když konzumace alkoholu při užívání omeprazolu nevykazuje nežádoucí účinky, je důležité zůstat v pohotovosti a vědět o možnostech nežádoucích projevů této kombinace. Pokud se po kombinování omeprazolu s alkoholem vyskytnou neobvyklé příznaky nebo nežádoucí účinky, obraťte se na ošetřujícího lékaře.
Obecně platí, že při léčbě by se neměl alkohol konzumovat! A když už není zbytí, tak mějte na paměti možnosti nežádoucích účinků.
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © Fae