Je lepší Glyvenol, nebo Detralex?
Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Každý z těchto léků má unikátní složení, to znamená, že žádný z nich nekopíruje složením jiný přípravek (náhrada). Jsou mezi nimi i určité rozdíly v použití. Ani jeden z léků této skupiny (venofarmaka) není momentálně zcela hrazen zdravotní pojišťovnou, některé z nich jsou volně prodejné. Tuto skupinu zastupují v současné době následující léky: CYCLO 3 FORT, GLYVENOL, CILKANOL, GINKOR FORT, ASCORUTIN, VENORUTON, ANTISTAX, případně ANAVENOL.
Detralex je lék, který je klinicky prověřený, léčebné účinky jsou ověřeny letitou praxí. Náhradou za Detralex je preparát Doxium v podobných cenových relacích, ale od jiného výrobce.
Většina uživatelů dle recenzí Glyvenol doporučuje, jako negativum uvádí pouze vyšší cenu.
Glyvenol patří do skupiny léků předpisovaných při onemocněních žil. Účinnou látkou preparátu je trebinosid. Lék se využívá v léčbě mnoha žilních onemocnění, především příznaků chronické žilní nedostatečnosti a křečových žil. Může se předepsat jako podpůrný lék u hluboké žilní trombózy a povrchového zánětu žil. Účinná látka trebinosid působí na žíly, zpevňuje jejich stěnu a zvyšuje její pružnost, navíc snižuje propustnost malých cévek (kapilár), čímž působí proti vzniku otoků.
Většinou se užívá jedna tableta Glyvenolu dvakrát denně. Délka užívání záleží na doporučení ošetřujícího lékaře.
Vedlejší účinky jsou u Glyvenolu velmi vzácné, výjimečně byly pozorovány trávicí obtíže a kožní vyrážky. Přípravek by neměli užívat nemocní se zhoršenou funkcí jater a selháváním ledvin.
GLYVENOL 400 MG 60 TOBOLEK je registrovaný léčivý přípravek a jeho cena je cca 452 Kč.
Léková skupina
Oba produkty (Glyvenol, Detralex) patří do skupiny venofarmak.
Příbalový leták
Glyvenol 400 měkké tobolky – Tribenosidum
Vždy užívejte tento přípravek přesně v souladu s příbalovou informací nebo dle pokynů svého lékaře či lékárníka.
- Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.
- Požádejte svého lékárníka, pokud potřebujete další informace nebo radu.
- Pokud se u vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.
- Pokud se do 21 dnů (v případě onemocnění žilního krevního oběhu) nebo do 7 dnů (v případě hemoroidů) nebudete cítit lépe, nebo pokud se vám přitíží, musíte se poradit s lékařem.
Co naleznete v příbalové informaci
- Co je Glyvenol a k čemu se používá
- Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Glyvenol užívat
- Jak se Glyvenol užívá
- Možné nežádoucí účinky
- Jak Glyvenol uchovávat
- Obsah balení a další informace
Co je Glyvenol a k čemu se používá
Glyvenol se používá u dospělých a dospívajících k léčbě onemocnění žilního krevního oběhu, jako je pocit únavy, napětí a tíže v nohou, otoky a bolesti způsobené dlouhodobým stáním nebo sezením. Obtíže obvykle vznikají postupně a postihují obě dolní končetiny současně (jednostranný, rychle vzniklý otok doprovázený bolestivostí může značit přítomnost závažnějšího postižení, proto prosím v takovém případě konzultujte postup s lékařem nebo lékárníkem). Glyvenol snižuje prostupnost kapilár (nejmenších krevních cév) a tím zmenšuje otoky a zároveň doprovodné příznaky, jako je pocit bolestivých, unavených a těžkých nohou, křeče a podobně. Působí na řadu látek, které hrají důležitou úlohu při zánětu a bolesti. Glyvenol tak ovlivňuje chorobné procesy v kapilárním řečišti, v žilách a okolní tkáni. Dále se používá u varikózního syndromu (žilní městky) a hemoroidů (řitních žilních městků). U hemoroidů Glyvenol zmenší otok v okolí konečníku a uleví od obtíží, jako jsou bolesti, svědění a mokvání. Další postup s ošetřujícím lékařem konzultujte v případě krvácení z konečníku, které může rovněž patřit k příznakům hemoroidů, ale může doprovázet i jiná (závažnější) onemocnění.
Na doporučení lékaře lze přípravek použít jako pomocnou léčbu při zánětu žil a okolní tkáně a při posttrombotickém syndromu (po uzávěru žil vmetkem), před a po sklerotizaci křečových žil (chirurgický zákrok užívaný při léčbě žilních městků). Na doporučení lékaře mohou přípravek ve všech indikacích užívat i děti od 12 let věku.
Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Glyvenol užívat
Neužívejte Glyvenol, jestliže jste alergický/á na léčivou látku nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku.
Upozornění a opatření
Pro užívání přípravku v těhotenství a v době kojení nebo při těžší poruše funkce ledvin nebo jater, musí být zvlášť závažné důvody. V těchto případech lze přípravek užívat pouze na doporučení lékaře.
Děti a dospívající
Na doporučení lékaře mohou přípravek užívat děti od 12 let věku.
Další léčivé přípravky a Glyvenol
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.
Glyvenol s jídlem a pitím
Přípravek užívejte s jídlem nebo po něm, zapíjejte jej vodou.
Těhotenství a kojení
Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.
Pro užívání přípravku Glyvenol v těhotenství a kojení musí být zvlášť závažné důvody.
Přípravek obsahuje alkohol
Tento léčivý přípravek obsahuje malé množství alkoholu, méně než 100 mg v jedné dávce.
Jak se Glyvenol užívá
Vždy užívejte tento přípravek přesně v souladu s příbalovou informací nebo podle pokynů svého lékaře či lékárníka. Pokud si nejste jistý/á, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Doporučená dávka přípravku pro dospělé je jedna tobolka 2x denně (ráno a večer).
Ke zmírnění obtíží u onemocnění žilního krevního oběhu (pocit únavy, napětí a tíže v nohou, otoky a bolesti způsobené dlouhodobým stáním nebo sezením) dochází obvykle během 2–3 týdnů. Pokud se vaše obtíže po této době nezmírní, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Glyvenol by měl být užíván zpravidla po dobu několika týdnů, a to i tehdy, jestliže příznaky rychle ustoupí. V některých případech je nutné léčbu po určité době zopakovat, zvláště v průběhu teplejších měsíců roku. Léčba obtíží u onemocnění žilního krevního oběhu by bez porady s lékařem neměla přesáhnout 3 měsíce. Delší léčba musí být konzultována s lékařem.
Pokud užíváte přípravek Glyvenol pro léčbu příznaků doprovázejících hemoroidy (řitní žilní městky), mělo by se zmírnění obtíží dostavit v průběhu 7 dní. Pokud se vaše obtíže po této době nezmírní, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Léčba hemoroidů přípravkem Glyvenol bez dohledu lékaře by neměla přesáhnout 14 dní.
Použití u dětí a dospívajících
Doporučená dávka přípravku pro dospívající a děti od 12 let je jedna tobolka večer.
Jestliže jste užil(a) více přípravku, než jste měl(a)
Náhodné užití většího počtu tobolek pravděpodobně nevyvolá žádné příznaky. Při náhodném požití přípravku dítětem se poraďte se svým lékařem.
Jestliže jste zapomněl(a) užít pravidelnou dávku
Jestliže jste zapomněl(a) tobolku užít v obvyklý čas, vezměte si ji hned, jakmile si vzpomenete, a dále pokračujte v obvyklém dávkování. Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou tobolku.
Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
Možné nežádoucí účinky
Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Během léčby se může vyskytnout kožní vyrážka nebo žaludeční a střevní potíže, tyto nežádoucí účinky jsou obvykle mírné a většinou rychle samovolně odezní po vysazení přípravku.
Velmi vzácně se mohou vyskytnout závažné reakce přecitlivělosti, například kopřivka, otoky obličeje, rtů a hlasivek, potíže s dechem a poruchy krevního oběhu. Byly zaznamenány případy multiformního erytému a Stevens-Johnsonova syndromu (onemocnění postihující kůži a sliznice). Pokud zaznamenáte některý z těchto nežádoucích účinků, neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc.
Pokud se u vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.
Jak Glyvenol uchovávat
Přípravek uchovávejte při teplotě od 2 do 30 °C. Uchovávejte jej v původním obalu, aby byl chráněn před vlhkostí.
Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.
Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
Obsah balení a další informace
Co Glyvenol obsahuje
- Léčivou látkou je tribenosidum 400 mg v jedné tobolce.
- Pomocnými látkami jsou bezvodý etanol, 85%glycerol, 10% kantaxantin (kukuřičný škrob, kantaxantin, čištěný kukuřičný olej, tokoferol alfa, modifikovaný škrob kukuřičného původu), bílý inkoust (šelak, oxid titaničitý, butanol, propylenglykol, 25%roztok amoniaku, bezvodý etanol denaturovaný metanolem, isopropylalkohol, čištěná voda), želatina.
Jak Glyvenol vypadá a co obsahuje toto balení
Glyvenol 400 je oranžová transparentní oválná tobolka, na jedné straně s potiskem CIBA, na druhé straně s potiskem FU, uvnitř je bezbarvá až nažloutlá olejovitá tekutina.
Velikost balení: 20, 50, 60 tobolek. Na trhu nemusí být k dispozici všechny velikosti balení.
Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce
Novartis, s.r.o., Praha, Česká republika
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © Fae