Dyshidrotický ekzém podle Wikipedie
Dyshidrotický ekzém se projevuje drobnými svědivými pupínky/puchýřky na dlaních rukou a na nohou. Spouštěcími faktory mohou být psychická nepohoda, stres, strava a další. Někdy vyvolávají zhoršení některé potraviny, jako rajčata, ananas, pomeranče, citróny a další. Sami vyzkoušejte, co vám jak při manipulaci, tak při konzumaci ekzém zhoršuje. Používejte šetrné mycí prostředky. Důležité je puchýřky neškrábat. Zde se můžete podívat, jak vypadá dyshidrotický ekzém.
Komplikací jsou opakující se léze, které jsou svědivé a často se infikují. Přesná příčina vzniku onemocnění je neznámá. Léčba je dlouhodobá pomocí mastí s kortikoidy a perorálně se používají antihistaminika.
Přenos
Přenos není možný. Lidé s atopickým ekzémem jsou na onemocnění náchylnější. Příčiny jsou oficiálně neznámé, je však známo, že některé alergeny mohou reakci spustit. Lidé alergičtí na roztoče nebo nikl nebo na cokoliv jiného mají dyshidrotickým ekzémem problémy. Může souviset také s kontaktní alergií.
Léčba
Léčba zahrnuje protizánětlivé masti, například mast s obsahem kortikosteroidů. Jako lokální léčivo lze použít rovněž Bepanthen plus, který je volně prodejný v lékárně, ale vhodnější je dermatovenerologické vyšetření s preskripcí léku ze skupiny kortikoidů. Počítejte s dlouhodobou léčbou a možným opakováním potíží. Pokud se podaří odhalit příčinu (stres, horko, saponáty, tekutá mýdla, stavební hmoty, gumové rukavice, nevhodné krémy), je větší šance, že při vyloučení těchto dráždidel se ekzém nevyskytne nebo jen v malé míře. V tomto případě je tedy velmi důležitá spolupráce pacienta.
Dieta
Jelikož je příčina neznámá, ale předpokládá se, že spouštěčem mohou být i potraviny, je dobré se vyvarovat potravin, které zhoršují váš zdravotní stav.
Ocet na dyshidrotický ekzém
Mnoho vědeckých studií již poskytlo důkazy o tom, že jablečný ocet efektivně léčí ekzém a jiná onemocnění kůže.
Nejužitečnější vlastnosti jablečného octa:
- váže na sebe a následně odplavuje z těla a pokožky toxické látky;
- obsah mléčné a jablečné kyseliny působí silně antibakteriálně, antifungálně, snižuje zápaly, svědění, vyhlazuje pleť a předchází její infekci;
- obsah betakarotenu podporuje a regeneruje buňky;
- obsah draslíku léčí alergie a reguluje pH pleti;
- obsah dalších minerálů a vitamínů, jako je železo, hořčík, sodík, vápník a fosfor, působí pozitivně na ekzémy a posiluje imunitní systém.
Výsledkem aplikace jablečného octa na pokožku je zdravější a mladistvěji vypadající pokožka. Vzhledem k tomu, že jde o poměrně silnou kyselinu, je nutné předcházet podráždění pleti, proto se jablečný ocet doporučuje zředit vodou nejméně v poměru 1 : 1.
Účinky na jablečného octa pokožku:
- léčí akné, vyrážky a pupínky – má stejné a možná i lepší výsledky než mnohé komerční kosmetické přípravky a krémy;
- obsahuje kyselinu jablečnou, která má silné antibakteriální, antimykotické a protivirální účinky – díky tomu efektivně předchází tvorbě akné a vyrážek;
- detoxikuje pokožku – odstraňuje z pleti toxiny, jeho pravidelná aplikace nechává pleť čistou a zářivou;
- snižuje výraznost pigmentových i stařeckých skvrn – obsahuje kyseliny, které vás zbaví starých odumřelých kožních buněk a zkvalitní zdravé buňky;
- odstraňuje vrásky – podobně jak u skvrn pravidelná aplikace jablečného octa pomáhá i s odstraňováním a zmenšováním vrásek;
- vyrovnává pH pokožky – jablečný ocet z pokožky odstraňuje nadbytečný tuk a vyrovnává pH, čímž reguluje tvorbu mazu a pokožka tak nebude příliš suchá ani mastná. Pravidelná aplikace podpoří vyváženou a dobře vypadající pokožku tváře.
Postup aplikace: Namočený vatový polštářek přiložte přímo na skvrnu nebo defekt a nechte chvilku působit. Následně místo omyjte čistou vodou. Aplikujte 2x denně po dobu jednoho měsíce a půl a výsledkem budete mile překvapeni.
Homeopatika
Homeopatika mohou pomoci, a to velmi nízká potence 5CH (D6) těchto produktů: Ostropestřec (Carduus marianus), Smetanka (Taraxacum), Vlaštovičník (Chelidonium).
Přírodní léčba
Z přírodní léčby pomohou například kvasnice. Rozmíchejte půl kostičky droždí ve vodě a směs ihned vypijte. Ač se to zdá neuvěřitelné, opravdu to pomáhá. Z droždí můžete postupně přejít na Pangamin, užívejte jej několik měsíců.
Dále pomáhá slabý roztok hypermanganu.
Ne vždy, ale často pomůže postižené místo pomazat tea tree olejem, případně tento olej kápnout do nějakého krému a společně aplikovat na postiženou pokožku.
Pomáhá i voda z mrtvého moře, ale puchýřky nesmí být otevřené, jinak to je, jako když vnoříte ruce do kyseliny.
Fotografie
Zde můžete vidět, jak vypadá dyshidrotický ekzém.
Pokud máte zkušenosti s přírodní léčbou dyshidrotického ekzému, podělte se o ně s našimi čtenáři.
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © Darm