Dieta po polypektomii
Polypektomie je odstraňování polypů z trávicího traktu (především žaludek a tlusté střevo). Vlastní polypektomie se provádí při endoskopickém vyšetření (gastroskopie a kolonoskopie). U menších polypů se stopkou se pracovním kanálem endoskopu zavede polypektomická klička, ta se přehodí přes polyp jako laso, stáhne a následně se do ní pustí elektrický proud, který polyp odřízne. Uříznutý polyp se poté endoskopickým nástrojem vyjme z trávicího traktu. V případě, že je polyp větší a přisedlý, se nejprve do sliznice pod ním speciální jehlou aplikuje roztok adrenalinu a modrého barviva. Tím se polyp nadzvedne a barvivo ozřejmí, kudy vést řez kličkou, přičemž adrenalin snižuje riziko krvácení. Další postup je stejný, polyp je odříznut kličkou.
Celková příprava pacienta se shoduje s přípravou k endoskopickému zákroku, tedy ke gastroskopii a kolonoskopii. Speciálně u polypektomie je však nutné klást důraz na to, aby měl pacient dobrou srážlivost krve. Neměl by tedy užívat žádný silnější lék na ředění krve, čímž se myslí zejména Warfarin. Ten by proto měl být s předstihem vysazen a nahrazen jiným lékem.
Po odstranění je polyp odeslán na histologické vyšetření, kde lékaři přesně sdělí, zda se jednalo o nenádorový či nádorový polyp, a u nádorového polypu je zhodnocena jeho zhoubnost. Patolog se obvykle vyjádří i k tomu, zda byla tkáň nádorového polypu odstraněna celá. Další postup pak záleží na nálezu a na tom, za jak dlouho je provedeno kontrolní vyšetření, zda pacienta dovyšetřovat a jiné. Riziko tohoto zákroku roste s velikostí odstraňovaného polypu. Typickým rizikem je krvácení a závažným rizikem je protržení střeva. Při krvácení se podávají léky zrychlující srážení krve, eventuálně se krvácející místo ošetří při opakované endoskopii. Protržení střeva je velmi závažné a často se musí řešit chirurgicky.
Pokud není proveden žádný léčebný zákrok, například po kolonoskopii, není třeba nijak omezovat stravu. V případě, že je například snesen polyp u kolonoskopie, doporučuje se obvykle tekutá dieta po dobu asi 24 hodin. Uvedené opatření má zvláště význam pro lepší přehlednost ve střevě v případě komplikace (například krvácení). Některá pracoviště ale doporučují normální dietu ihned po odeznění sedace, tudíž se nepodává ani kašovitá strava. Ohledně kořeněných jídel nejsou známa žádná omezení ani po terapeutickém zákroku.
Stravovací omezení se doporučují pouze po odstranění větších lézí. Většinou den po výkonu se podávají pouze tekutiny, další den kašovitá strava a pak už běžná strava dle individuální tolerance pacienta. Po odstranění malých polypů je možné konzumovat běžnou stravu. Pokud nemáte v nálezu výslovné doporučení režimu, například pouze tekutiny nebo kašovitou stravu po odstranění větších polypů, tak nejsou žádná omezení. Samozřejmě je vhodnější začít lehčími jídly, ale záleží hlavně na případné chuti a toleranci.
Při přípravě jídel je vhodné použít vaření, dušení, pečení bez tuku pod poklicí, aby se netvořila kůrka. Maso nejprve zbavíme viditelných nestravitelných zbytků, opečeme nasucho, podlijeme netučným vývarem nebo vodou a přikryté dusíme nebo pečeme. Šťávu či omáčku na maso zahustíme moukou, nasucho opraženou a rozmíchanou ve vodě. Šťávy nerestujeme ani nepoužíváme jíšku. Do hotového pokrmu přidáme čerstvé nepřepálené máslo. Vyvarujeme se smažení, pečení na tuku a přidávání jíšky. Jídlo podáváme v klidném prostředí, raději v menších porcích (5–6x denně) a ani horké, ani studené. Pro úpravu mikrobiální střevní rovnováhy použijeme probiotika (například Bifidobacterium bifidum, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei), která chrání zažívací trakt, snižují hladinu cholesterolu, působí proti infekci a harmonizují zažívání po antibiotické léčbě (jogurty, jogurtová mléka, tvarohové sýry). Pokud potřebujete více energie, můžete přidávat dietetické moduly – přípravky zvyšující energii nebo bílkoviny.
Výběr potravin
Strava je individuální – jednoznačný jídelníček nelze určit, níže tedy naleznete spíše obecná doporučení.
- Pečivo: suchary, veka, rohlíky netučné, piškoty, starší vánočka.
- Mléko a mléčné výrobky: mléko nepodáváme jako samostatný nápoj. Pokud snášíte mléčné výrobky, používejte nízkotučné sýry, krájený sýr, netučný tvaroh, nízkotučný bílý jogurt s živou kulturou.
- Polévky: vývary z hovězího nebo drůbežího masa, ze kterého odstraníme viditelný tuk, doplníme rýží, těstovinou, kapáním. Polévky obilninové, rozmixované bramborové, zeleninové, žemlové.
- Maso: libové hovězí, vepřové, telecí, kuřecí, krůtí, králičí, filé, kapr, šunka, také klokaní, pštrosí, losos, treska.
- Přílohy: dušená rýže, těstoviny, jemný knedlík, bramborová kaše.
- Omáčky: rajská, koprová (při snášenlivosti mléka), dietní svíčková s prolisovanou zeleninou.
- Tuky: čerstvé máslo na pečivo nebo na omaštění pokrmu, olivový olej.
- Vejce: jako samostatný pokrm nepodáváme, k přípravě jídel používejte celá vejce v menším množství.
- Ovoce: výběr je velmi úzký, ze syrových druhů můžeme podat pouze zralé banány. Jablka, broskve a meruňky zbavíme jader a slupek, dusíme a prolisujeme.
- Zelenina: nepoužíváme syrovou, nejvhodnější je vařená mrkev, jemně nastrouhaná nebo rozmixovaná. Celer, petržel, špenát, hlávkový salát jemně krájený.
- Koření: pokrmy mírně solíme, kořeníme jemně mletým kmínem nebo vývarem z kmínu, koprem, petrželovou natí, vanilkou, citronovou šťávou. K ochucení jídel je možné použít kořenicí přípravky Vegi-vegi a Family-vegi. Vhodné bylinky či koření jsou bazalka, dobromysl (oregano), fenykl, kmín, koriandr, majoránka, máta, mateřídouška, meduňka, pažitka, petrželka, pomerančová kůra, puškvorec, rozmarýn, saturejka, tymián, muškátový oříšek, paprika sladká, skořice. Pro zastření chuti a vůně některého jídla můžeme použít i výraznější koření (například do pomazánek dáme česnek, hořčici, kyselou okurku, kečup, cibuli, citronovou šťávu a podobně).
- Moučníky: podáváme v omezeném množství, nepoužíváme těžké, máslové krémy. Vhodné jsou piškotová roláda s džemem, piškotová bublanina s meruňkami, piškot s citronovou polevou, bílkový chlebíček, ovocné řezy se želatinou, ovocný kysel, při snášenlivosti mléka vanilkový krém, bílková pěna šlehaná s džemem, tvarohový krém šlehaný s džemem, sněhové pečivo.
Recepty
Zde je několik osvědčených receptů...
Kvasnicová pomazánka
2 kostičky droždí, 1 polévková lžíce kvalitního oleje, 1 vejce, osmahnuté kostičky z 1 rohlíku, listy čerstvého salátu, 1 polévková lžíce sekané petrželky, sůl
Na rozehřáté pánvi (s nepřilnavým povrchem) rozpustíme na oleji za stálého míchání droždí až do opětovného sražení. Přidáme vejce, osolíme a mícháme do zahoustnutí. Těsně před koncem přidáme kostičky z rohlíku. Směs klademe na talíř pokrytý listy salátu a zdobíme posypem sekané petrželky. Podáváme s celozrnným pečivem a zeleným čajem.
Bramborová pomazánka
5 brambor, 1–2 lžíce oleje, sůl, kečup, sladká paprika, 1 lžíce plnotučné hořčice
Brambory uvaříme doměkka, oloupeme je a nastrouháme na jemném struhadle. Nejlépe, když jsou uvařené již den předem. K nastrouhaným bramborám přidáme olej, sůl (kdo může, tak i trochu pepře). Vše promícháme a dochutíme kečupem, sladkou paprikou, hořčicí. Pomazánku pořádně promícháme a můžeme podávat. Kdo snáší česnek, může přidat 2 stroužky. Recept je pro 4 osoby.
Blesková pomazánka
4 vajíčka vařená natvrdo, 25 dkg měkkého salámu, 2 větší kyselé okurky, 1 menší cibule, sůl, pepř, 1 malá majonéza
Vajíčka, salám, okurky a cibuli nastrouhat na hrubém struhadle, smíchat s majonézou, osolit, opepřit a namazat na plátky veky, ozdobit rajčetem, plátkem salátové okurky, zelenou petrželkou.
Sváteční pomazánka
2 lžíce oleje, 2 lžíce kečupu, 2 lžíce hořčice, 1 lžíce octa – prohřejeme, rozmícháme a necháme vychladnout
Pomeleme 50 dkg měkkého salámu (dietní, šunkový), případně nakrájíme na nudličky. Pokrájíme nadrobno 2 okurky a 1 cibuli. Přidáme vlastní majonézu (viz výše) a dochutíme (sůl, pepř, chilli). Podáváme na vece nebo jako jednohubky.
Dršťková polévka z hlívy
Na zpěněné cibulce podusíme nadrobno nakrájenou polévkovou zeleninu. Přidáme na nudličky nakrájenou hlívu. Podusíme doměkka. Zaprášíme sladkou červenou paprikou. Zalijeme 1–1,5 l vývaru z masoxu. Vše přivedeme k varu, ochutíme pepřem, rozetřeným česnekem a hlavně majoránkou. Můžeme a nemusíme zahušťovat jíškou.
Cuketová polévka
Polovina větší cukety, 3 papriky, 4–5 rajčat, kelímek zakysané smetany, balkánský sýr (asi 100 g), kousek feferonky, vegeta, sůl
Oloupanou cuketu nakrájíme na kousky, zalijeme vodou, přidáme trochu vegety, feferonku a mírně osolíme. Vaříme asi 10 minut. Přidáme papriku nakrájenou na menší kostičky, rajčata rozkrájená na osminky a povaříme. Přidáme zakysanou smetanu, na kostičky nakrájený balkánský sýr a necháme přejít varem. Doporučená příloha je rohlík nebo celozrnné pečivo.
Nákyp z cornflakes
2 lžíce másla, 130 g cornflakes (kukuřičných lupínků), 8 broskvových půlek (i jiné ovoce), 2 vejce, 20 g strouhanky, 1 lžička čerstvě nastrouhaného parmazánu, cukr na posypání
Troubu předehřejeme na 180 stupňů. Máslo necháme rozpustit na pánvi a orestujeme na něm kukuřičné lupínky. Ovoce slijeme, necháme v sítu okapat a poté nakrájíme na půlky nebo osminky. 4 malé formičky vymažeme máslem a vložíme do nich nakrájené ovoce. Navrch nasypeme kukuřičné lupínky. Vejce rozkvedláme v misce. Strouhanku smícháme se sýrem. Rozkvedlanými vejci přelijeme směs v miskách a posypeme strouhankou se sýrem. Vložíme do trouby a zapékáme asi 15 minut. Jak vychladnou, posypeme cukrem a podáváme.
Roštěná
100 g hovězího masa, 5 g hladké mouky na zahuštění, 10 g másla, 200 g brambor, 50 g zeleniny (mrkev, celer, pór, brukev, sterilovaná fazolka, květák), sůl
Plátek masa naklepeme, osolíme, nasucho opečeme, podlijeme vývarem z cibule a kmínu a dusíme. Trochu zahustíme nasucho opraženou moukou a zlepšíme čerstvým máslem. Syrové brambory nakrájíme na plátky nebo nudle, zeleninu na kostky a promícháme, osolíme a dáme do máslem vymazaného alobalu do trouby upéct. Upečené podáváme k masu.
Vepřová na rajčatech
Na větší pánev dáme trošku oleje. Na hrubá kolečka nakrájenou cibuli rozložíme na dno pánve. Přidáme 2–3 plátky vepřového masa (nejlépe krček bez kosti). Naklepeme, osolíme, opepříme. Rozložíme do pánve na cibuli. Na maso poklademe vrstvu čerstvých rajčat nakrájených na kolečka (může jich být hodně). Přikryjeme poklicí a dusíme asi 40 minut. Pokud bude třeba, trochu podlijeme. Pak odkryjeme a dusíme do úplného změknutí masa.
Hořčičný králík
1 králík, 200 g plnotučné hořčice, 100 g plátky slaniny, sůl, 30 g másla
Omytého králíka rozporcujeme, díly povaříme 20 minut (ne déle) v tlakovém hrnci ve vodě se čtvrtkou lžičky soli. Poté je vyjmeme a necháme zchladit. Do hořčice vmícháme rovnou kávovou lžičku soli a směsí potřeme maso. Vložíme do pekáče, poklademe plátky slaniny a přidáme kousky másla. Necháme v chladu odležet, nejlépe do druhého dne. Podlijeme trochou vody a pečeme v rozehřáté troubě cca půl hodiny přiklopené a půl hodiny bez víka. Kontrolujeme a podléváme s ohledem na křehké maso. Podáváme s brambory a dušeným listovým špenátem dle místních zvyklostí.
Těstovinový mls
Brokolici rozebranou na růžičky lehce povaříme na pařáku (aby zůstala pěkná barva, rychle zchladíme). Ochlazenou posekáme nadrobno, rozpustíme 2–3 klasické tavené sýry, trochu mléka a posekanou brokolici. Tuto směs okořeníme a přidáme rozetřený česnek. Promícháme s vařenými těstovinami. Dobré je to studené i teplé.
Restovaná mrkev
Jednu velkou nebo dvě střední mrkve oškrábeme a nastrouháme na křenovém struhadle. Pár snítek petržele nadrobno nakrájíme a vhodíme na pánev s rozehřátou lžící oleje. Zamícháme, aby se petrželka rozvoněla, přidáme mrkvičku a rychle 2–3 minuty restujeme. Mrkev trochu zežloutne, malinko ji přisolíme a podáváme s dušenou rýží nebo vařeným bramborem.
Minutkové papriky
8 paprik, 4 dkg tuku, špetka kmínu, špetka soli
Papriky nakrájené na jemné nudličky posypeme špetkou tlučeného kmínu, špetkou soli a přikryjeme pokličkou. Dáme prohřát na několik minut na tuk. Změknou, ale zůstanou jasně zelené. Podáváme s houskou, chlebem nebo bramborami.
Kuřecí závitky
60 dkg kuřecích prsíček, plátky anglické slaniny (tolik, kolik je plátků kuřecích prsíček), francouzské nebo vídeňské párky (také tolik, kolik je plátků masa), sůl, pepř, 3 smetany ke šlehání, 3–4 lžičky Vital Melasy, párátka na spojení závitků
Maso naklepeme, osolíme, opepříme. Na plátek masa položíme anglickou slaninu a párek, zatočíme a spojíme párátky. Na tukem vymazaný pekáč naskládáme závitky. Šlehačku smícháme s Vital Melasou a zalijeme jí závitky. Necháme přikryté v lednici do druhého dne odležet. Druhý den pečeme přikryté v troubě. Podáváme s bramborami nebo rýží.
Nivové plátky
Připravíme si plátky kuřecích prsíček – naklepeme je a osolíme. Nivu nakrájenou na kostičky zabalíme do plátku šunky a tento balíček zavineme do plátku masa. Volný kraj přichytíme párátkem, obalíme v mouce smíchané s kořením (vegeta nebo grilovací koření) a usmažíme. Jako přílohu podáváme brambory.
Citronové kuře
1 menší kuře, 1 cibule, 5 dkg másla, 2 plátky z menšího citronu, grilovací koření
Kuře osolíme a rozporcujeme na 4 díly. Cibulku osmahneme dosklovata a přidáme kuře. Posypeme grilovacím kořením. Přidáme 2 plátky citronu a dusíme doměkka. Můžeme přilít trochu vody. Podáváme s rýží. Ke kuřeti můžeme přidat pokrájené papriky i mraženou zeleninu.
Cuketa s rýží a masem
2 cukety, rýže ze 2 sáčků (předem uvařená), 200 g mletého kuřecího masa, Podravka/Vegeta, 1 vejce, 100 g strouhaného sýra
Cukety podélně rozpůlíme a vydlabeme. Dužinu nakrájíme na kousky, smícháme s rýží, vejcem, kuřecím masem a posypeme kořením. Směs vložíme do vydlabaných cuket, ty položíme do vymazaného pekáčku, podlijeme vývarem a pečeme asi 40 minut v troubě. Nakonec těsně před dokončením posypeme sýrem a necháme dopéct dozlatova. Recept je pro 2 osoby.
Zapečená brokolice
Mraženou brokolici smícháme s 20 dkg šunky a okořeníme, vložíme do vymazané zapékací misky, posypeme na nudličky pokrájeným tvrdým sýrem, zalijeme rozšlehanými vajíčky a dáme zapéct. Můžeme podávat s vařeným bramborem, ale i samotné. Jídlo je rychlé, chutné, dietní.
Sekaná
1/2 kg oloupané a vydlabané cukety (nakrájené na malé kostičky), 2 vajíčka, 10 dkg tvrdého sýra nahrubo nastrouhaného, 1 lžíce polohrubé mouky, 1/2 prášku do pečiva, 1 sklenička dětské krupičky, 1 dl oleje, 1 mrkev jemně nastrouhaná, 10 dkg salámu nebo uzeného masa (je chutnější), sůl, pepř, mletý kmín, grilovací koření, může být česnek, cibule
Vše smícháme, dáme do pekáčku a pečeme dorůžova.
Kuličky s kedlubnou
1/2 kg mletého masa, 1 vejce, 1 cibule, sůl, pepř, majoránka, trocha strouhanky, 1–2 kedlubny
Vše smíchat, vytvořit kuličky velké asi jako karbanátek, rozložit do vymaštěného pekáčku a dát na čtvrt hodinky zapékat do trouby. Jednu větší nebo 2 menší kedlubny nastrouháme na hrubém struhadle a posypeme jimi předpečené kuličky, podlijeme a dáme ještě zapéct, až vše zrůžoví. Podáváme s vařeným bramborem.
Rádoby bramborový salát
Na dno nádobky vrstvíme sterilovaný celer (slít nálev), sterilovaný ananas – kousky (slít šťávu), šunku, vejce (asi 3 ks nakrájet na kostičky), malou majonézu, nastrouhaná jablka (asi 3 ks), tvrdý sýr nízkotučný (nastrouhat nahrubo). V lednici necháme odležet do druhého dne a poté opatrně promícháme. Nedoporučuje se promíchat okamžitě, je lepší nechat ve vrstvách odležet.
Letní pochoutka
1/2 kg vepřového masa (nakrájené na kostky), 5 paprik, 5 rajčat, 1 hlávka zelí, kmín, sůl
Maso dáme vařit do vody s kořením (3 kuličky nového koření, 2 bobkové listy, 3 kuličky celého pepře, sůl a kmín). Papriky a hlávku zelí nakrájíme na proužky, rajčata nakrájíme na plátky, přidáme sůl a kmín, přilijeme vodu a vaříme doměkka. Pokud je rajčat málo, přidáme rajský protlak nebo kečup. Až je maso měkké a zelenina uvařená, smícháme vše dohromady a zahustíme zásmažkou. Podáváme s chlebem.
Linecké koláčky
250 g másla, 150 g moučkového cukru, 3 žloutky, citronová kůra, 400 g hladké mouky
Těsto zaděláme večer a necháme v chladu odpočinout. Druhý den vyválíme na stéblo tlusté a vykrajujeme kytičky, polovinu množství pak s dírkou. Upečeme do slabě růžového odstínu. Plníme domácí rybízovou marmeládou. Linecká kolečka můžeme zdobit různě, třeba polít čokoládou, ozdobit ořechem, vykrojit slzičku a ozdobit mandlí, hned to vypadá, že máte spoustu druhů cukroví – a téměř bez práce.
Tvaroháček
½ kg tvarohu, 1 sklenice cukru, 2 vejce, 1 vanilkový cukr, 2 vrchovaté lžíce želatiny, 1 sáček piškotů, ¼ kg Hery (rozpustit), ½ l mléka, ovoce (jahody)
Želatinu dáme do ¼ l mléka nabobtnat do rána. ¼ litru mléka ohřejeme a smícháme s nabobtnanou želatinou. Směs rozšleháme v misce s tvarohem a dalšími přísadami. Dortovou formu vypláchneme studenou vodou, nalijeme hmotu a přidáme piškoty, ovoce nebo jahody. Dáme ztuhnout na 6 hodin do lednice.
Piškotový dort
2 balení piškotů, 1 ananasový kompot, 1 pudink, 1 máslo, 1/2 l mléka, kokos, 3 polévkové lžíce cukru moučka
Piškoty klademe na kulatý podnos a namáčíme je ve šťávě z kompotu. Naklademe dvě vrstvy a na ně rozetřeme krém, který jsme připravili z másla, cukru a pudinku. Postupujeme dále v další vrstvě piškotů a na ně poklademe ananasový kompot, pak zase vrstvu piškotů a nakonec dáme krém, který posypeme kokosem.
Hrnkový koláč
2 vejce, 1 hrnek cukru krystal, 0,5 hrnku oleje, 1 kypřicí prášek, 2,5 hrnku polohrubé mouky, 1 hrnek mléka, ovoce dle chuti
Suroviny smícháme a vymícháme dohladka. Těsto vylijeme na vymazaný a moukou vysypaný plech a poklademe ovocem. Posypeme drobenkou a dáme péct. Recept je pro 5–6 osob. Hrnek má obsah ¼ litru.
Tvarohové řezy
4 vejce, 15 dkg cukru, 1 vanilkový cukr, 6 dkg hladké mouky, ½ prášku do pečiva, 12 dkg másla, 1 kostka tvarohu, rozinky, ořechy, nastrouhaná čokoláda
Žloutky s máslem a cukrem utřeme do pěny, přidáme tvaroh. Rozšleháme a postupně přidáváme mouku, ořechy, rozinky a čokoládu. Nakonec lehce vmícháme tuhý sníh. Pečeme na vyšším plechu nebo v pekáčku přibližně 25 minut při 180 °C.
Sušenky
1 Heru, 1 vejce, 1,5 šálku cukru a ¼ šálku vody utřeme do pěny. Poté smícháme dohromady 1,5 šálku polohrubé mouky, 0,5 lžičky sody a 1 lžičku skořice. Přidáme 3 šálky ovesných vloček, 1 šálek čokoládových kousků a 1 šálek oříšků nebo hrozinky. Vše smícháme dohromady a polévkovou lžící děláme hrudky. Sušíme v troubě na 150 stupňů.
Bonus
Univerzální vánoční těsto
1,5 kg hladké mouky, ½ kg pravého másla, ½ kg Hery, ½ kg cukru, 1 vanilkový cukr, 6 žloutků, citronová kůra
Ze všech ingrediencí vypracujeme těsto, které si rozdělíme na díly. Z nich děláme jednotlivé druhy.
Linecké
Přidáme navíc šťávu z citronu.
Vanilkové rohlíčky
Přidáme navíc mleté ořechy (na půl lískové a vlašské), kakao a kokos. To už záleží na chuti. Pokud byste dělali jen linecké a trochu rohlíčků, stačí vám těsto z poloviční dávky.
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © Mano