Chemická antikoncepce
Antikoncepce je takové opatření (kromě sterilizace, respektive někdy i vyjma stálé či dočasné sexuální abstinence), které má zabránit početí jako následku pohlavního styku. Obvykle se rozlišují speciální antikoncepční metody, vyžadující zvláštní prostředky, a přirozené antikoncepční metody, nevyžadující žádné speciální prostředky. Do první skupiny patří metody využívající buď různých mechanických kontracepčních prostředků, které zabraňují setkání spermie s vajíčkem, anebo chemických kontracepčních prostředků, které svým působením spermii zabíjejí.
Spolehlivost antikoncepčních metod je určena stupnicí takzvaného Pearlova indexu, který má celosvětovou platnost. Čím je Pearlův index nižší, tím je vyšší spolehlivost dané metody. Tímto hodnocením jsou posuzovány všechny dostupné antikoncepční metody.
Mezi chemickou antikoncepci patří různé pěny, krémy, želé, čípky, vaginální tablety, které obsahují látky hubící spermie (spermicidy). Chemická antikoncepce se aplikuje před pohlavním stykem a zavádí se do pochvy. Nevýhodou chemických metod antikoncepce je striktní dodržování časového doporučení výrobce, které přesně určí, jak dlouho před samotným sexem je nutné antikoncepci zavést. Chemické antikoncepční metody nemají zdravotní rizika, možné je u nich riziko alergie.
Výhodou této antikoncepční metody je snadná dostupnost. Přípravky lez zakoupit v lékárně bez receptu. Tyto přípravky jsou spolehlivé za předpokladu, že při jejich užití přísně dodržujete všechna doporučení uvedená na příbalovém letáku. Patří sem nejen dodržení potřebného časového odstupu, ale i možnost užití mýdla a podobně.
Účinným prostředkům hubícím mužské zárodečné buňky se říká spermicidy a jejich moderním nekorunovaným králem je látka zvaná 9-nonoxynol. Znehybňuje spermie už v nepatrných stopových dávkách a používá se nejen samostatně v krému, želé a poševní pěně, ale i jako náplň antikoncepčních houbiček, k povrchové úpravě mužských i ženských kondomů nebo k potírání poševních pesarů. Kromě znehybnění spermií má 9-nonoxynol ještě další příznivé vlastnosti, dokáže totiž zahubit i některé choroboplodné zárodky a snižuje tak nebezpečí poševních infekcí.
Spermicidní látka sama o sobě je sice velice důležitým antikoncepčním činitelem, neméně důležitý je ovšem také její nosič, tedy prostředek, ve kterém je tato látka podávána. Nezbývá než litovat, že všechny antikoncepční krémy, pěny a želé si naše ženy mohou dovážet pouze z ciziny. V našich lékárnách jsou k dostání bez lékařského předpisu tablety zvané Patentex Oval. Vzhledem k tomu, že u nás není volně v prodeji mnoho preparátů hubících spermie, jde celkem slušně na odbyt a ženy si tuto snadno dostupnou antikoncepci většinou chválí. Tabletu Patentex Ovalu je ovšem nutno zavádět do pochvy nejméně 10 minut před pohlavním stykem, aby se stačila dobře rozpustit a aby se 9-nonoxynol mohl na poševní sliznici dobře rozptýlit. Účinek trvá potom maximálně dvě hodiny. Pokud tedy za tuto dobu k očekávanému pohlavnímu styku nedojde, nebo se snad dokonce dá očekávat styk opakovaný, je nutno přidat další tabletu.
Jen pro zajímavost
Mužská spermie v těle ženy dokáže vydržet v oplození schopném stavu asi 3–5 dní, ale to už musí doputovat dělohou až do vejcovodu a tam si třeba na vajíčko počkat. V pochvě vydrží pohyblivá spermie sotva několik hodin, vadí jí totiž kyselé prostředí. Mužské zárodečné buňky jsou velice citlivé a může je poškodit kdeco. Obtížně se hledá látka, ve které by se spermie cítily příznivě a neztrácely schopnost pohybu. Dokonce už i mírně zvýšená teplota se na nich nepříznivě podepisuje. Skutečnost, že varlata jsou umístěna v šourku mimo tělesné dutiny, má svůj významný důvod. Právě tato o dva až tři stupně nižší teplota je pro život spermií důležitá. Snad na tom byla založena i prastará čínská antikoncepční metoda, kdy si muži pravidelně máchali šourek v horké vodě. Takovéto ohřívání varlat sice působí jako významná brzda pohybu spermií, k opravdu účinné antikoncepci má však daleko. Různé typy moderních oděvů, přiléhavé spodní prádlo a pevně padnoucí džíny dovedou varlata přitlačit na tělo a tím zahřívat. Při dlouhodobém holdování takové přiléhavé módě se může projevit snížením mužské plodnosti. Nepříznivé jsou i pracovní podmínky, kdy při některých zaměstnáních si muži na svých varlatech dlouhé hodiny sedí. Klasickým příkladem takovéhoto pracovního zařazení jsou třeba řidiči dálkových kamiónů, u nichž ještě jako další rizikový faktor mohou přistupovat trvalé otřesy a vibrace. Naopak působení chladu může pohyblivost spermií zlepšovat. Nadarmo se při poruchách mužské plodnosti nedoporučují studené sprchy šourku.
Gel, mast, želé – porovnání
Účinným prostředkům hubícím mužské zárodečné buňky se říká spermicidy a jejich moderním nekorunovaným králem je látka zvaná 9-nonoxynol, která znehybňuje spermie už v nepatrných stopových dávkách. Používá se nejen samostatně v krému, želé a poševní pěně, ale i jako náplň antikoncepčních houbiček, k povrchové úpravě mužských i ženských kondomů nebo k potírání poševních pesarů. Kromě znehybnění spermií dokáže 9-nonoxynol zahubit i některé choroboplodné zárodky, čímž snižuje nebezpečí poševních infekcí.
Spermicidní látka sama o sobě je sice velice důležitým antikoncepčním činitelem, neméně důležitý je také její nosič, tedy prostředek, ve kterém je tato látka podávána. V našich lékárnách jsou bez lékařského předpisu k dostání například tablety zvané Patentex Oval. Tabletu Patentex Ovalu je nutno zavádět do pochvy nejméně 10 minut před pohlavním stykem, aby se stačila dobře rozpustit a aby se 9-nonoxynol mohl na poševní sliznici dobře rozptýlit. Účinek trvá potom maximálně dvě hodiny.
Pharmatex je nehormonální lokální antikoncepce, volně prodejná v lékárnách, která je u nás k dispozici ve formě vaginálních globulí a vaginálního krému. Nabízí ženám, které nemohou nebo nechtějí brát hormony, možnost chránit se před otěhotněním. Pearlův index (tedy počet těhotenství na sto žen užívajících danou antikoncepci jeden rok) je u Pharmatexu -0,68. Pharmatex se užívá pouze lokálně, tudíž neprostupuje ani do krve, ani do mateřského mléka. Oba typy Pharmatexu mají lubrikační efekt a částečně i antiseptický účinek.
Pharmatex vaginální globule 1% x 18,9 mg
Složení – účinné látky
Benzalkonii chloridi solutio 500 g/l 0,0378 g (ekv. Benzalkonii chloridum 0,0198 g) v 1 vaginální globuli.
Léková forma
Vaginální globule – bílá válcovitá globule, na jedné straně s kónickým zakončením.
Indikace
Lokální kontracepce: tato metoda významně snižuje možnost nežádoucího otěhotnění, ale neodstraňuje ji úplně. Pro dosažení maximální účinnosti je nutné dodržovat pokyny uvedené v příbalové informaci. Tato metoda antikoncepce je vhodná pro všechny fertilní ženy, zejména však v následujících případech:
- pokud je dočasně nebo definitivně kontraindikováno použití perorálních kontraceptiv nebo nitroděložního tělíska;
- po porodu, potratu nebo během premenopauzálního období;
- jako příležitostná antikoncepce v případě, že si žena zapomněla vzít antikoncepční tabletu, ale je nutné používat obě kontracepční metody do konce cyklu;
- tato metoda může být doplněna lokální kontracepcí nitroděložním tělískem;
- je vhodná i pro pacientky, které užívají nesteroidní antirevmatika.
Dávkování a způsob podání
K zavádění do vaginy.
Globule se aplikuje hluboko do vaginy zhruba 5 minut před sexuálním stykem. Proces zavádění je jednodušší a úspěšnější, pokud žena zaujme polohu vleže. Ochrana je okamžitá a trvá nejméně 4 hodiny, ale v případě opakovaného styku je nutné zavést další globuli. Bezprostředně po styku je možné provést pouze zevní očistu za použití čisté vody. V případě, že chce pacientka provést výplach vaginy, je nutné počkat minimálně dvě hodiny, neboť i výplach čistou vodou může vést k nežádoucí eliminaci účinné látky.
Kontraindikace
Používání přípravku je kontraindikováno v případě, že je pacientka hypersenzitivní na benzalkoniumchlorid. Jeho podávání v kombinaci s jinými vaginálně podávanými přípravky se nedoporučuje.
Speciální upozornění
Kontracepční účinnost přípravku je závislá na správném použití. Je nezbytné dodržovat následující pokyny: přípravek je nutné používat systematicky před každým stykem nezávisle na fázi cyklu; vyhnout se umývání či výplachům vaginy mýdlem před stykem, neboť voda s mýdlem i ve stopovém množství ničí účinnou látku. Je možné provést pouze vnější hygienu čistou vodou. V případě genitálních lézí je nezbytné používání přípravku přerušit vzhledem k obsahu benzalkoniumchloridu.
Pokud je nezbytná léčba jinými vaginálními přípravky, je nutné kontracepci tímto přípravkem přerušit.
Interakce
Tento přípravek se nedoporučuje podávat společně s:
- léčivy podávanými vaginálně: jakákoliv lokálně (vaginálně) podávaná léčiva mohou inaktivovat spermicidní účinky přípravku;
- mýdlem: účinná látka přípravku se mýdlem ničí. Pacientka musí zamezit styku mýdla s vaginou, a to jak před stykem, tak po něm, neboť mýdlo i ve stopovém množství ničí účinnou látku.
Těhotenství a laktace
Tento přípravek je možné používat i během těhotenství. Studie provedené s benzalkoniumchloridem neodhalily teratogenní účinky.
Bylo také prokázáno, že benzalkoniumchlorid neprochází do krve.
Laktace: vzhledem ke skutečnosti, že benzalkoniiumchlorid neprochází do krve, je možné používat Pharmatex v období kojení.
Nežádoucí účinky
V případě hypersenzitivity se může vyskytnout alergie projevující se jako pálení, zčervenání, zvýšená dráždivost a svědění.
Předávkování
Případy předávkování jsou velmi vzácné. Projevy se shodují se syndromy vyskytujícími se při hypersenzitivitě.
Pharmatex krém 72 g s aplikátorem
Složení – účinné látky
Benzalkonii chloridi solutio 500 g/l 2,40 g (ekv. Benzalkonii chloridum 1,20 g) ve 100 g vaginálního krému.
Léková forma
Vaginální krém – bílý mastný krém s charakteristickou vůní.
Indikace
Lokální kontracepce: tato metoda významně snižuje možnost nežádoucího otěhotnění, ale neodstraňuje ji úplně. Pro dosažení maximální účinnosti je nutné dodržovat pokyny uvedené v příbalové informaci. Tato metoda antikoncepce je vhodná pro všechny fertilní ženy, zejména však v následujících případech:
- pokud je dočasně nebo definitivně kontraindikováno použití perorálních kontraceptiv nebo nitroděložního tělíska;
- po porodu, potratu nebo během premenopauzálního období;
- jako příležitostná antikoncepce v případě, že si žena zapomněla vzít antikoncepční tabletu, ale je nutné používat obě kontracepční metody do konce cyklu;
- tato metoda může být doplněna lokální kontracepcí nitroděložním tělískem;
- je vhodná i pro pacientky, které užívají nesteroidní antirevmatika.
Dávkování a způsob podání
Krém se aplikuje hluboko do vaginy pomocí aplikátoru. Aplikace je jednodušší a úspěšnější, pokud žena zaujme polohu vleže. Ochrana je okamžitá a trvá nejméně 10 hodin. V případě opakovaného styku je nutné vstříknout opakovaně krém pomocí aplikátoru. Bezprostředně po styku je možné provést pouze zevní očistu za použití čisté vody. V případě, že chce pacientka provést výplach vaginy, je nutné počkat minimálně dvě hodiny, neboť i výplach čistou vodou může vést k nežádoucí eliminaci účinné látky.
Kontraindikace
Používání přípravku je kontraindikováno v případě, že je pacientka hypersenzitivní na benzalkoniumchlorid. Jeho podávání v kombinaci s jinými vaginálně podávanými přípravky se nedoporučuje.
Speciální upozornění
Kontracepční účinnost přípravku je závislá na správném použití. Je nezbytné dodržovat následující pokyny:
- přípravek je nutné používat systematicky před každým stykem nezávisle na fázi cyklu;
- vyhnout se umývání či výplachům vaginy mýdlem před stykem, neboť voda s mýdlem i ve stopovém množství ničí účinnou látku;
- je možné provést pouze vnější hygienu čistou vodou
- v případě genitálních lézí je nezbytné používání přípravku přerušit vzhledem k obsahu benzalkoniumchloridu;
- pokud je nezbytná léčba jinými vaginálními přípravky, je nutné kontracepci tímto přípravkem přerušit.
Interakce
Tento přípravek se nedoporučuje podávat společně s:
- léčivy podávanými vaginálně: jakákoliv lokálně (vaginálně) podávaná léčiva mohou inaktivovat spermicidní účinky přípravku;
- mýdlem: účinná látka přípravku se mýdlem ničí. Pacientka musí zamezit styku mýdla s vaginou, a to jak před stykem, tak po něm, neboť mýdlo i ve stopovém množství ničí účinnou látku.
Těhotenství a laktace
Tento přípravek je možné používat i během těhotenství. Studie provedené s benzalkoniumchloridem neodhalily teratogenní účinky.
Bylo také prokázáno, že benzalkoniumchlorid neprochází do krve.
Laktace: vzhledem ke skutečnosti, že benzalkoniiumchlorid neprochází do krve, je možné používat Pharmatex v období kojení.
Nežádoucí účinky
V případě hypersenzitivity se může vyskytnout alergie projevující se jako pálení, zčervenání, zvýšená dráždivost a svědění.
Předávkování
Případy předávkování jsou velmi vzácné. Projevy se shodují se syndromy vyskytujícími se při hypersenzitivitě.
Prodej a cena
Produkt lze zakoupit bez lékařského předpisu v lékárně.
Cena je zde.
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © Graph