Počátky antikoncepce
Vědci se s tímto problémem střetli v 80. letech, když u ryb a drobných živočichů (u žab a platýzů) zaznamenali změnu v pohlavním chování. Průzkum v kanadské provincii Britská Kolumbie uvádí, že i v člověkem nedotčených přírodních řekách se objevily známky působení antikoncepce. Vědci zjistili narušení pohlavního vývoje lososů. Samice živočichů trpěly poruchami vývoje vajíček a například v pohlavních žlázách měly obojí pohlavní buňky. U samců se totiž varlata měnila na vaječníky a nemohli se třít.
Pilulky – zdroj problému
Za vším stojí hormonální antikoncepce, kterou ženy vylučují močí. Ta se splašky dostává do čističek odpadních vod, kde je vystavena působení bakterií. Úkolem mikrobů je rozložit celou řadu škodlivých látek. Ale jak působí „v kombinaci“ s antikoncepcí? Mikrobi ve své snaze poradit si s hormony obsažených v antikoncepčních pilulkách vytvářejí látky, které mají na ryby ještě silnější účinky než původní hormony antikoncepce. Podle Jaroslava Petra, předního českého biologa, zvrat pohlaví vyvolaný znečištěním životního prostředí představuje problém globálního měřítka.
Hormonální pilulky však nejsou jediným lékem, který významně poznamenává ekosystém. Patří sem například antidepresiva a antibiotika, které se stejnou cestou, jako antikoncepce, dostávají do odpadních vod. Podle odborníků můžou měnit chování živočichů a narušovat jejich rozmnožování.
Tento úkaz je názorným příkladem, kdy člověk nedocení důsledky své činnosti. I když přímý vliv těchto látek na člověka nebyl zatím prokázán, jsme si opravdu jisti, že jsme před ními dokonale chráněni?
Více informací: www.mebio.cz , www.ekolist.cz
Foto: © Linda Bartlett (Photographer)