Cukrovka I. typu
Tento typ cukrovky není tak častý, odhaduje se, že tímto onemocněním trpí zhruba 6 % diabetiků v České republice. Počet takto nemocných je ale jistě větší, řada jedinců s tímto diabetem byla totiž klasifikována jako pacienti s 2. typem diabetu a až časem jsou pak přeřazeny do této skupiny.
Inzulín
Tento typ cukrovky vychází z toho, že v lidském těle je nedostatek inzulínu. Jedná se o autoimunitní onemocnění, kdy samotný imunitní systém člověka ničí B buňky slinivky břišní. Tělo si tedy začne proti těmto buňkám tvořit protilátky, protože je vyhodnotí jako cizorodé buňky a začne se proti nim „bránit“.
Příčiny
Dodnes není úplně jasné, co tento typ cukrovky způsobuje, pravděpodobně se jedná o genetiku, nebo o reakci těla na nějaké jiné onemocnění. Je třeba si ale také uvědomit, že to, že má někdo genetické dispozice k této formě cukrovky, neznamená, že touto chorobou opravdu onemocnění. Na vznik cukrovky mají vliv například i stravovací návyky, životospráva a další.
U tohoto typu cukrovky začíná onemocnění obvykle po nějaké jiné nemoci, která nastartovala tvorbu protilátek v lidském těle. Nedá se ale říct, že vznik této cukrovky způsobila například chřipka. Obvykle onomu onemocnění předchází další a další příčiny jako jsou například stresové situace, psychické i fyzické zátěže, různé alergie, očkování, konzumace různých antibiotik. Vznik diabetu je až pak vrcholem všech těchto faktorů, které to spustily.
Zničené buňky slinivky břišní
Na tento typ cukrovky se přichází obvykle až velmi pozdě, když už je zničená absolutní většina buněk, které inzulín produkují (některé zdroje uvádí až 90 % zničených buněk). Diabetes mellitus 1. typu se obvykle tedy projevuje, až když je většina buněk produkujících inzulín zničená. V okamžiku, kdy se na tento diabetes u pacienta přijde, se jedná o čas, aby se podařilo zachránit co nejvíce beta buněk slinivky břišní, které inzulín produkují. Bohužel dnešní medicína stále ještě více řeší to, aby byl do těla inzulín dodáván včas a v dostatečném množství, než by řešila, jak zachránit ještě fungující buňky a jak jim pomoci obnovit jejich činnost.
Příznaky
Mezi projevy tohoto typu cukrovky patří náhlý váhový úbytek, časté pocity velké žízně, časté puzení na záchod a neustálá únava. Někdy mezi projevy tohoto onemocnění patří také problémy s nechutenstvím, případně s nadměrnou konzumací jídla. Tyto projevy jsou ale velmi individuální.
Vyšetření
U podezření na tento typ diabetes obvykle lékař předepíše test na hodnoty glykémie v krvi, nebo v žilní plazmě. Pokud je hodnota glykémie v krvi vyšší než 7,0 mmol/l a v žilní plazmě vyšší než 7,8 mmol/l svědčí to o diabetu mellitu 1. typu. Současně se také provádí testy na hyperglykémii a ketolátky v moči. Pokud vše vyjde pozitivní, je nutné zahájit léčbu, kterou obvykle stanovuje už kvalifikovaný diabetolog a ne praktický lékař.
Léčba
Jediná možná léčba tohoto typu je zavádění inzulínu do těla, protože lidské tělo má úplný nedostatek inzulínu. Pacienti trpící touto formou cukrovky také musí dodržovat diabetickou dietu a další nutná opatření, která jim nařídí jejich diabetolog na základě jejich zdravotního stavu. Léčba je velmi individuální a závisí na celkovém stavu pacienta, jeho věku, ale i zaměstnání, jestli a jak sportuje, jestli měl (má) nějaká jiná onemocnění atd.
Také si je třeba uvědomit, že diabetolog pacientovi nestanoví jen množství denní dávky inzulínu, ale zároveň mu také vytváří dietní režim, který by měl pacient dodržovat. Radí mu také jak změnit životní styl, aby se vyvaroval možným dalším chorobám (kouření, cvičení atd.), u tohoto typu cukrovky navíc i spolupracuje s rodinou pacienta (obzvlášť proto, že většina pacientů je v dětském či v mladistvém věku).
Jak již bylo zmíněno, u tohoto typu cukrovky je nutné zahájit léčbu neprodleně po zjištění diagnózy. Obvykle se začíná několika dávkami inzulínu denně. V tomto prvotním stádiu může dojít k hospitalizaci diabetika, obzvlášť pokud se jedná o dítě. Současně s aplikací inzulínu je pak diabetik také neustále hydratován. Po tomto počátečním stádiu si je pak diabetik obvykle schopen aplikovat sám inzulín. Většinou dochází ke kombinaci krátkodobého a dlouhodobého inzulínu. Dlouhodobý inzulín se aplikuje před spaním a krátkodobý inzulín pak před hlavními jídly. O typech inzulínu ale rozhoduje diabetolog, který dávkování stanovuje i podle obvyklého denního režimu diabetika. Diabetik musí také docházet na pravidelné kontroly, kde se zjišťuje nejen jeho zdravotní stav, ale i jestli mu vyhovuje způsob a doba aplikace a jestli není nutné poupravit jeho režim.
Léčba tohoto typu cukrovky je velmi důležitá, pokud je totiž neléčená může způsobit výrazné zkrácení délky života pacienta, jeho oslepnutí, může také vést k nutné amputaci končetin, k vysokým rizikům infarktu a mozkové mrtvice.
Autor: © Mgr. Jitka Musilová